Dan prije pripreme falafela, sušeni slanutak i sodu bikarbonu stavite u veliku zdjelu. Zalijte s dovoljno vode da prekrije slanutak za najmanje 5 cm. Slanutak ostavite da se namače 18 sati, ili duže ako je još uvijek pretvrd. Nakon toga, slanutak temeljito ocijedite i osušite tapkanjem.
Dodajte slanutak, svježe začinsko bilje, luk, češnjak i suhe začine u veliku zdjelu procesora hrane opremljenog kvalitetnom oštricom.
Uključite procesor hrane na otprilike 40 sekundi, dok se sve dobro ne sjedini i dok ne dobijete smjesu nalik na grubo brašno.
Prebacite smjesu falafela u posudu i dobro je poklopite. Ostavite u hladnjaku najmanje 1 sat ili (najviše jednu cijelu noć) dok ne budete spremni za prženje.
Smjesi za falafel dodajte prašak za pecivo i sezam te dobro promiješajte žlicom.
Zahvatite punu žlicu smjese i oblikujte kuglice veličine golf loptice. Kuglice ćete lakše oblikovati ako su vam ruke vlažne.
Lonac srednje veličine napunite s 5-7 cm ulja.
Ulje zagrijte na srednje jakoj vatri dok se ne počnu pojavljivati maleni mjehurići. Idealna temperatura ulja je oko 190 stupnjeva Celzijusa.
Pažljivo ubacite kuglice falafela u ulje. Ostavite ih da se prže otprilike 3 do 5 minuta ili dok izvana ne postanu hrskave i smeđe.
Uvijek pazite da lonac ili tava nisu pretrpani. Ako je potrebno, pržite u serijama.
Pržene kuglice premjestite u cjedilo ili tanjur obložen papirnatim ručnicima kako bi se ocijedio višak ulja.
Falafel poslužite vruć u pita kruhu ili somunu s tahinijem ili humusom, rukolom, rajčicom i krastavcima. Uživajte!