Skuhajte demi glace, poznati temeljac po dugom kuhanju u procesu gdje morate odvojiti malo više vremena. Koristite 5 kg junećih i goveđih kostiju na raznom povrću.
Ne zaboravite luk. Imajte u vidu da stavljate povrća koliko i kostiju. Većina povrća otpada na crveni luk koji je esencijalan. Nakon 24 h kuhanja dobit ćete žele ukoliko ga odmorite u plus komori (hladnjaku) na max +8 stupnjeva gdje ste prethodno odvojili povrće van.
Luk ćete odvojiti i njega zblendati u pire koji ćete koristiti tijekom kuhanja. Žele (bez povrća, masnoća) režete ohlađeno na malene kockice cca 10 g.
Rižu je važno pripremati na ispravan način, nju nipošto ne kuhate jer nećete ostvariti učinak glaziranja i deglaziranja, a njega postižete na sljedeći način.
Rižu glazirate na hladno prešanom maslinovom ulju da prekrije dno tave na kojoj vršite postupak. Deglaziranje vršite s goveđim temeljcem ili jušnicom.
Potrebno je oko 3 puta više temeljca nego riže. Kada je riža deglazirana, dodat ćete onu famoznu kockicu demi glacea gdje ste dobili temelj za daljnji postupak.
Kažu da je neispravno raditi sve u 2 tave, ali vi odlučite. Mi smo gljive stavili na drugu tavu i time ostavili gljive što svježijima.
Gljive ćete pritom dodati u rižu i sljubiti s pireom od luka, paprom i cvijetom solju. Dodajte goveđi temeljac postepeno dok riža ne upije sve potrebno, ali pritom da ne presušite rižu.
Dodajte po želji 20 g grana padana, a na kraju 20 g maslaca za matenkat koji se vrši na ugašenu tavu. Probajte onda ne koristiti kuhaču već se igrati kineskog šefa woka. Poslužite s vlascem i uživajte.
Napomena: sve temeljce nemojte soliti jer sol određujete u hodu.