U posudu ulijte mlaku vodu, dodajte šećer, kvasac i žlicu maslinovog ulja. Kvasac je spreman kada se zapjeni (otprilike 3 min). Pazite da voda nije vruća, već mlaka.
U zdjelu stavite pirovo brašno, sol i mješavinu vode, kvasca, šećera i maslinovog ulja. Miješajte drvenom žlicom dok ne dobijete kompaktnu smjesu. Ako je gnjecavo, dodajte još brašna.
Radnu površinu pospite brašnom, na to ćete staviti tijesto koje ćete isto malo posuti brašnom. Mijesite rukama dok ne dobijete glatko tijesto koje se ne lijepi za površinu niti za ruke. Ukoliko je potrebno, dodajte još malo brašna.
Zadnji korak je dobiveno tijesto par puta baciti o radnu površinu kako bi se bolje razradilo.
Tijesto vratite u zdjelu, obilno ga prelijte maslinovim uljem, prekrijte krpom i ostavite da se na toplom diže oko 30 min.
Ako želite tanju focacciu, koristite veći lim za pečenje. Ako želite deblju, koristite manji lim. Lim dobro nauljite maslinovim uljem, ja iskoristim ulje u kojem se tijesto dizalo, ali ga i dodatno prelijem s još malo ulja.
Tijesto rukama raširite po limu za pečenje, a zatim prstima napravite rupice. Rupice koje napravite prstima će se ispuniti maslinovim uljem koje ste dodali u prethodnom koraku.
U ovom sam slučaju koristila zelene masline i sušene rajčice jer sam to imala u hladnjaku, ali inače možete koristiti što god želite - cherry rajčice, masline, ružmarin, češnjak, pesto, bosiljak, parmezan itd.
Lim prekrijte krpom i ostavite da se diže oko 20 min.
Lim stavite u prethodno zagrijanu pećnicu na 220°C i pecite 20 min.
Kada je focaccia gotova, malo je nauljite maslinovim uljem i pospite solju. Prekrijte krpom i pričekajte 10 min prije serviranja. Focaccia treba biti hrskava izvana, mekana iznutra. Dobar tek!