Zagrijte mlijeko i u njemu otopite maslac. U posebnoj zdjeli pomiješajte šećer, izmrvljeni kvasac, otopljeni maslac u mlijeku, vaniliju, naribanu koricu naranče i limuna te mirise.
U zasebnoj posudi izmiksajte jaja i kiselo vrhnje, a zatim ih dodajte smjesi.
Sastojke miksajte u zdjeli i postepeno im dodajte brašno, a kako biste dobili savršeno glatko tijesto, rukama ga još malo umijesite i ostavite da se diže na toplom mjestu, oko sat i pol, sve dok se ne udvostruči.
Po potrebi dodajte još brašna ako se tijesto lijepi za ruke.
Nakon što je tijesto odstajalo, ponovno ga premijesite rukama i oblikujte u tri-četiri loptice te ih pustite da odstoje još otprilike pola sata.
Stjepan dodaje da je odličan trik da tijesto prekrijete krpom i umotate u dekicu kako bi postiglo idealnu veličinu i teksturu prije pečenja. A dok tijesto odmara, pripremite šećerni posip.
Prvo će vam trebati tri žlice šećera koje ćete otopiti na laganoj vatri. Kada se šećer otopi, dodajte preostali šećer i dobro promiješajte.
Oblikovano tijesto zatim zarežite škarama kako biste dobili prepoznatljiv izgled sirnice koji podsjeća na cvijet, a potom premažite razmućenim jajetom i pospite šećerom.
Sirnicu pecite 30 do 35 minuta na 170 stupnjeva dok ne poprimi zlatno smeđu boju. Ako je pećnica jača, zadnjih 10 minuta smanjite temperaturu na 150 stupnjeva i produžite pečenje za još nekoliko minuta.
Stjepan napominje kako je izuzetno važno paziti da se sirnica ne presuši. U tome će vam pomoći trik s čačkalicom ili drvenim štapićem za ražnjiće - ako je štapić suh, to je znak da je sirnica gotova.