Izrežite filete oslića na komade veličine prsta. Oslić će se kasnije u pripremi još usitniti miješanjem.
Usitnite crveni luk i češnjak, a masline prerežite na polovice.
Stavite grijati pećnicu na 200 stupnjeva.
Na ugrijanom maslinovom ulju popržite crveni luk dok malo ne omekša (oko 5 minuta), a zatim dodajte usitnjeni češnjak.
Nakon 1-2 minute dodajte očišćene kozice i oslića te podlijte bijelim vinom. Pirjajte oko 10 minuta dok se tekućina ne reducira. Povremeno promiješajte.
Dodajte kapare, masline, sol i papar (po želji) te pelate. Pirjajte 5 minuta i dodajte sitno sjeckanog svježeg bosiljka po želji.
Probajte okuse te po potrebi dosolite, a ako su vam kiseline preintenzivne dodajte malo šećera. Kada izbalansirate okuse, umak je gotov.
U drugoj posudi rastopite maslac (ili ugrijte ulje ako ne želite bešamel pripremati na maslacu).
Na maslacu popržite brašno i na to polagano ulijevajte mlijeko, učestalo miješajući kako biste izbjegli stvaranje grudica.
Preporuka je da mlijeko prethodno ugrijete (može i u mikrovalnoj), ali ja uglavnom pripremam bez grijanja. Bešamel bi trebali kuhati do razine gustoće kao kod krem juha.
Lazanje nauljite i složite jedan sloj tijesta za lazanje. Na tijesto dodajte bešamel umak u tankom sloju tako da pokrije tijesto, a na to dodajte u tankom sloju smjesu koju ste pripremili od oslića i kozica.
Na to postavite slijedeći sloj tijesta i radnju ponavljate dok ne potrošite tijesto ili meso. Svakako preporučujem da odmah na početku odvojite tijesto za zadnji sloj kako biste izbjegli da sve potrošite na prelijevanje umaka i da ne ostanete bez tijesta za gornji sloj.
Na zadnji sloj tijesta dodajte bešamel umak koji sada možete staviti u nešto većoj količini nego do sada, svakako da pokrije cijelu površinu zadnjeg sloja tijesta.
Na to ravnomjerno rasporedite ribani sir.
Ugrijte pećnicu na 200 stupnjeva i lazanje pecite oko 40 minuta, dok se na površini ne stvori zlatno smeđa korica.
Dobar tek!