Kroz stoljeća zajedničke države, austrougarska kuhinja imala je veliki utjecaj i na kontinentalnu kuhinju Hrvatske. Od ajngemahteca i pohanih odrezaka do slatkih buhtli i knedli.
Izvorna Sacher torta poznata je austrijska delicija. Torta se sastoji od čokoladnog biskvita koji je premazan tankim slojem džema od marelice i preliven čokoladnom glazurom. Servirajte je uz tučeno vrhnje.
Babka je poljski slatki kruh koji se tradicionalno priprema u vrijeme Uskrsa, a babka na poljskom znači baka. Ovaj kruh od dizanog tijesta može se puniti različitim nadjevima, od voća do orašastih plodova, ali mi smo se ovaj put odlučili za nadjev od čokolade.
Hrskave kore nadjevene su sočnim nadjevom od sira, griza i grožđica. Savijača je najbolja topla uz posip od šećera u prahu i šalicu čaja.
Stari kruh ne bacajte, radije od njega napravite okruglice. Odličan su prilog mesnim jelima, posebno gulašima od divljači.
Carski drobljenac ili kako ga znamo, kaiserschmarrn, je tradicionalno austrijsko jelo koje se obično poslužuje za doručak.
Slatke okruglice od sira savršene su za desert, ali i za doručak. Poslužite ih uvaljane u krušne mrvice uz pekmez od šljiva ili namaz od čokolade.
Tradicionalno njemačko pecivo od mekanog tijesta i hrskave korice najbolje paše uz pivo i umak od sira. Tijesto se oblikuje u perec, kratko kuha u kupelji vode i sode bikarbone te ispeče do zlatne boje.
Bavarske kifle poznate su po tome što se prije pečenja kuhaju u vodi, a evo i recepta.
U Njemačkoj se ove fritule tradicionalno pripremaju na karnevalu ili na Staru godinu. Sastoje se od jednostavnog tijesta bez kvasca i maslaca te se brzo pripremaju.
Tortu Pčelinji ubod osmislila je grupa slastičara u Njemačkoj u 15. stoljeću, a legenda kaže da je nastala zbog slavlja što su obranili grad bacajući košnice s pčelama na neprijatelja.
Ovaj tradicionalni njemački kolač sa sirom možete poslužiti s voćnim preljevom, ali izvrstan je i bez njega. Svi sastojci miješaju se odjednom zbog čega je priprema vrlo jednostavna.
Tradicionalnu njemačku tjesteninu punjenu mljevenim mesom i kuhanu u povrtnom temeljcu svakako vrijedi isprobati!
Svi se slažemo da sezona šljiva traje prekratko, stoga vam donosimo recept za prhki kolač jednostavne pripreme. Tijesto je prhko i mekano, a nadjev od šljiva sočan. Zadnji sloj je posip koji daje dodatnu hrskavost cijelom kolaču. Naravno, kad prođe sezona šljiva ubacite jabuke ili kruške, biti će jednako ukusno.
Kada trebate brzi i jednostavni prilog ove knedle su savršeno rješenje. Iskoristite stari kruh i uživajte u mekim knedlama.
Povijest ove klasične austrijske slastice seže više od 130 godina, točnije u 1890. godinu, kada ih je u Salzburgu prvi put napravio kuhar Paul Fürst.Kuglice imaju tri ukusna sloja: pistacije, kakao i badem, a omotane su čokoladnom glazurom. Uz ovaj recept nije ih teško napraviti doma.
Kuhano tijesto od krumpira omotano oko svježe, slatke šljive napunjene šećerom vrhunski je domaći desert u kojem možete uživati krajem ljeta i početkom jeseni! Kako napraviti ovu klasičnu slasticu koja je svima obilježila djetinjstvo saznajte u nastavku.
Naučeni smo na onu s octom i uljem, ali i ova na njemački način bi vam se mogla svidjeti. Inače, oni je ne jedu samo uz ribu već i uz bečku šniclu, kobasice, ...