Slavonska kuhinja poznata je po jelima od slatkovodnih riba i mesa, s jakim mađarskim utjecajima.
Knedle sa šljivama iz zagrebačke gostionice Ficlek, poznate po dobroj tradicionalnoj hrani.
Ova nam se od slanih štrudli na Štrudlafestu 2022. godine najviše svidjela. Kombinacija je malo neobična, no jako dobro funkcionira. Jako je sočna, a posebno bi se mogla svidjeti ljubiteljima krpica sa zeljem. Bitno je napomenuti kako su sve štrudle koje smo probali bile hladne, a vjerujemo da bi tople dobile ocjenu više.
Ovaj sočni specijalitet Zlatne doline neće nikoga ostaviti ravnodušnim. Zasitno i neobično jelo dobilo je ime po barunu Trenku koji je bio vođa Trenkovih pandura, koji su nam čak proslavili i kravatu, a ako niste znali – utemeljio je i limenu glazbu. Spoj ukusnih namirnica poput svinjetine, ajvara, kulena i jaja u sočnom i finom umaku od gljiva pravi je okus Slavonije i prekrasne Požeštine. Ako vas put nanese u Požegu, svakako probajte ovo jelo i ne zaboravite skrenuti u Trenkovo do barunovog dvorca, a dotad imate ovaj recept koji će vas barem duhom odvesti među požeška brdašca.
Perkelt od soma tradicionalna je delicija iz Slavonije i Baranje, a napravljena je od odrezaka soma, luka, češnjaka, mljevene crvene paprike, blage i ljute, te slanine. Poslužuje se uz domaće rezance pomiješane sa sirom i slaninom.
Bećar šnite, bećaruše, bećar kocke samo su neki od naziva u različitim krajevima Slavonije i Srijema za ovaj tradicionalni kolač. Nema proslave bez ovih poznatih slavonskih kolača.
Namaz koji se najčešće priprema od čvaraka, kiselog vrhnja, tvrdo kuhanih jaja, mljevene paprike, soli i papra. Sastojci se blendaju do kremaste teksture, a pašteta je najbolja ohlađena na svježem domaćem kruhu.
Tačke, tačkrle ili taške tradicionalno su slavonsko jelo i jelo gotovo svačijeg djetinjstva. Ove sočne torbice od tijesta punjene su ukusnim pekmezom od šljiva, nadjevene krušnim mrvicama i osvježavajućim vrhnjem.
Nezaobilazno uskršnje, tradicionalno, jelo koje svi volimo i rado jedemo je šunka u kruhu. Riječ je o jelo kontinentalne Hrvatske, koje se najčešće jede za doručak s kuhanim jajima i mladim lukom.
Mekana sredina, hrskava korica - tako bi opisali ove pogačice. Savršene su kao snack uz pivo.
Ove pogačice odlično idu uz kavu, čaj ili uz čašu jogurta, a starinski recept krije malu tajnu, riječ je o preklapanju tijesta koje donosi ono najbolje od ovih pogačica.
Prhka peciva koja teksturom podsjećaju na lisnato tijesto. Najčešće se pune džemom od šljive i rade u zimsko vrijeme, posebno u vrijeme kolinja kad je salo viška. Dobro ohlađeno salo je važan sastojak, no bitna je i metoda preklapanja dizanog tijesta kako bi se slojevi zadržali i nakon pečenja.
Zapečeni grah ili gravče na tavče tradicionalno je makedonsko jelo. Najčešće se poslužuje u glinenim posudama, a može se servirati kao samostalno jelo ili kao prilog uz pečeno meso i kobasice.
Pijani šaran tradicionalno je jelo koje potječe iz Slavonije i Baranje. Očišćeni šaran puni se češnjakom i slaninom, a zatim se peče u pećnici u aromama vina, ulja i ružmarina. Jelo se obično ukrašava s kriškama limuna i peršinom, a servira se uz pečeni krumpir.
Ova začinjena riblja juha najčešće se radi sa šaranom, somom ili smuđem. Najbolji je poslužen uz domaću tjesteninu i čašu vina.
Slasno gusto jelo na žlicu specijalitet je Slavonije, a sastoji se od barem 2 do 3 vrste mesa, dosta povrća i nešto ljutine. Pripremiti ga možete s krumpirom, noklicama ili žličnjacima, a ključ svega je u dugom kuhanju mesa i povrća.
Ova slavonska delicija najčešće se priprema nakon kolinja, od masti i slanine koja je preostala nakon pripreme ostalih mesnih specijaliteta.
Poderane gaće, langošice ili lepinje naziv je za hrskavo tijesto prženo u ulju. Poderane gaće često su radile naše bake i mame, a mogli smo ih i kupiti na sajmovima, za vrijeme fašnika ili Adventa. Pečeno tijesto možete poslužiti uz umak od kiselog vrhnja i češnjaka, no možete ih jesti i u slatkoj varijanti s pekmezom.
Za dobar slavonski gulaš potreban vam je dobar komad mesa, povrće i začini. Dobit ćete ukusno i toplo jelo na žlicu koje paše kroz cijelu godinu.