Iako dalmatinsku kuhinju najčešće povezujemo s plodovima mora i ribom, ona je puno, puno više!
Pogača koje svoje korijene vuče s otoka Visa sastoji se od mekanog tijesta i punjenja od luka, maslinovog ulja, inćuna i povrća.
Školjke Svetog Jakova spadaju u namirnice koje vrlo često možemo vidjeti u visokoj gastronomiji. Možemo je pripremiti sirovu i termički obrađenu. Kod nas se vrlo često priprema gratinirana i na žaru s češnjakom i peršinom. Za ovaj blagdanski recept odlučio sam se za hrabriju hedonističku kombinaciju s pancetom, dinstanom lećom i pireom od celera. Panceta jelu daje aromu i fantastičan okus, a sve se fino upotpunjuje s okusom leće i aromom pirea od celera.
Glavni sastojak ove torte je tjestenina zvana makaruli, oblika sličnog tjestenini penne ili ziti. Stonska torta se priprema u okruglom kalupu u koji se prvo položi tanki sloj tijesta na koji se rasporede makaruli i bogat nadjev od mljevenih badema, cimeta, korice limuna i čokolade. Torta se zalije mješavinom maslaca i jaja te zatvori ostatkom tijesta.
Tradicionalno dalmatinsko jelo koje se voli u svim krajevima Hrvatske. Hobotnica se prvo pirja kako bi omekšala, zatim se peče pod pekom uz krumpir i češnjak. Bijelo vino se dodaje kako bi ubrzalo proces kuhanja.
Ova torta potječe iz Imotskog, a sastoji se od prhkog tijesta i aromatičnog punjenja od badema. Za pripremu ove slastice trebat će vam ipak nešto više vremena i strpljenja, pošto je jedan od važnih elemenata ove torte sama dekoracija.
Ukusan morski gulaš s lignjama i slanutkom. Jednostavan je za pripremu jer se sve radi u istom loncu.
Kozice se savršeno slažu s rajčicom, češnjakom i maslinovim uljem.Dodajte još bijelo vino i malo začina i imate zdrav obrok prepun aroma.Ovaj recept s klasičnim sastojcima mediteranske kuhinje brzo se i jednostavno sprema.
Jelo slično gregadi, kombinacija ribe i krumpira, oduševit će svakoga. Možete koristiti bijelu ribu koja vam je dostupna, a popara će biti najbolja sa svježom ribom.
Gregada je kombinacija juhe i glavnog jela, koja se za razliku od brudeta kuha na jakoj vatri. Za dobru gregadu potrebna vam je kvalitetna riba, krumpir, bijelo vino i začini.
Jadranske se sipe najčešće spremaju na rižot, ali i salata od sipa jako je ukusna, bez obzira na to što se ne koristi sipino crnilo.
Dagnje na buzaru izrazito je jeftino, a toliko ukusno jelo da ćete njime pridobiti i one koji misle da ne vole školjke.
Raskošna morska gozba iz pećnice - sočne lignje pečene do savršenstva uz krumpir i mrkvu, obogaćene notama bijelog vina i začina. Ovaj jednostavan, ali ukusan recept pretvara običnu večeru u pravu morsku avanturu.
Brz i jednostavan recept za sve ljubitelje školjka. Potrebno vam je svega par namirnica, malo vremena i truda za ovaj ukusan recept. Savjet: Pripremite i domaći kruh kojeg ćete umočiti u “toć”.
Samim time što se priprema u pećnici umjesto na tavi, ovo je jelo prilično zdravo. Poslužite ga uz osvježavajuću salatu.
Jelo popularno u Dalmaciji i Istri se tradicionalno priprema ispod metalne kupole. Janjetina se začini te peče zajedno s krumpirima i povrćem po želji. Nakon sati sporog pečenja janjetina je toliko mekana da pada s kostiju.
Rižoto koje je ime dobio po svojoj specifičnoj boji. Radi se o rižotu od sipe koji je obojan njenim crnilom. Ukoliko nabavite svježu jadransku sipu, ovaj će rižoto biti još bolji.
Da bi Vam bolje sjele ove morske kapice, na ovaj način, obavezno prije konzumacije popijte jednu domaću rakijicu. U Jadranu nalazimo je na pjeskovitom, ljušturastom i muljasto-pjeskovitom dnu na dubini od 5-30 metara. Češća je u područjima gdje ima izvora slatke vode.
Pašticada je jedno od najpoznatijih dalmatinskih jela. Postoje mnoge inačice ovog jela, radi čega načini pripreme poprilično mogu varirati od domaćinstva do domaćinstva. Za dobru pašticadu od velike je važnosti izabrati mekani komad mesa, stoga se najčešće odabire dio buta koji nazivamo ruža. Neki najviše vole poslužiti pašticadu uz domaće njoke, dok je za druge bolji izbor poslužiti je uz palentu. Zato izbor priloga prepuštamo vama.